Ako si vypestovať zeleninu na balkóne?

Ak bývate v byte, určite ste už premýšľali nad tým, že by ste si želali záhradku, v ktorej by ste si vypestovali vlastné ovocie alebo zeleninu. No a to predsa nemusí byť nereálne želanie! Vyskúšajte si vypestovať zeleninu na vlastnom balkóne. No ako na to? Netreba vám na to veľa, no nemali by ste to ani zanedbávať. 

Ako si vypestovať zeleninu na balkóne?
Ako si vypestovať zeleninu na balkóne? (Foto: pixabay.com)

Správne podmienky

Na to, aby vám vyrástla zelenina na balkóne, musí mať na to vhodné podmienky, tak ako to má aj zelenina v záhradke. Prvým dôležitým faktorom sú slnečné lúče, ktorých musí mať zelenina dostatok na svoj rast. Čiže ak máte na balkóne tieň, zelenina vám tam pravdepodobne neporastie. Dôležité sú aj nádoby, ktoré by mali byť kvalitné a dostatočne veľké pre daný druh zeleniny. Čo pestovať? Na začiatku by ste mali zvoliť niečo nenáročné na pestovanie, napríklad mrkvu alebo paradajky.

Na čo by ste určite nemali zabúdať je hnojivo. Každú rastlinku treba prihnojovať inak, preto by ste si to mali pred začatím pestovania poriadne naštudovať. A nezabúdajte aj na správne načasované a prevedené presádzanie. Ak by ste presádzali napríklad v nesprávnom čase alebo do nesprávnej nádoby, rastlinka vám môže uschnúť a prestať rásť. No a jedna z najdôležitejších pre rastlinky je aj vlaha. Niektoré druhy zeleniny potrebujú každodenné polievanie, iným stačí voda len raz do týždňa.