Ako si zariadiť dom do škandinávskeho štýlu?

Škandinávsky štýl bývania patrí medzi jeden z najobľúbenejších štýlov, do ktorých si ľudia zariadia svoje byty a domy. No a ako si aj vy prenesiete do svojho domu kúsok Škandinávie? Jednoducho! Keď sa budete držať týchto pravidiel pri vyberaní nábytku a farieb, štýl vašich izieb bude ako vystrihnutý z časopisu, Tak ako na to?

Ako si zariadiť dom do škandinávskeho štýlu? (Foto: pixabay.com)

Čoho sa držať, keď zariaďujete dom v Škandinávskom štýle?

  1. Svetlo – keďže na severe je toho svetla naozaj málo a ľudia tam chcú z neho vyťažiť čo najviac. Preto už pri stavbe domu pamätajte na to, že izby majú mať veľké okná, ktoré budú prepúšťať maximum svetla. Na takéto okná potom nedávajte žalúzie, ani nijaké ťažké závesy, stačia len ľahké a vzdušné záclony.
  2. Biela – taktiež faktor, ktorý sa dotýka svetla, a to je biela farba. Ak máte nábytok aj steny biele, a len sem tam nejaký farebný akcent, priestor tak pôsobí opticky väčšie a hlavne presvetlenejšie. Navyše vyzerá žiarivá biela v kombinácií so svetlým drevom na podlahách alebo kuchynskej linke taktiež veľmi dobre.
  3. Funkčnosť nad dizajn – aj toto platí pri tomto severskom štýle. Takže namiesto toho, aby ste mali veľa zbytočných prvkov v byte, na ktoré sa chytá prach, snažte sa to vyriešiť o niečo praktickejšie. Napríklad sú to viacúrovňové regály, zrkadlá, stolíky s úložným priestorom atď.
  4. „Teplo“ domova k tomuto štýlu tiež patria textílie, deky, prikrývky, vankúše či koberce, a platí, že čím viac, tým lepšie.Typické sú napríklad práve kožušiny, vlnené deky a koberce s dlhým vlasom. K teplu domova sa tiež pojí krb, takže ak  máte možnosť, tak si zaobstarajte do domu aj ten.
  5. Súlad s prírodou architektúra severských krajín a celkovo ich dizajn je vo veľkej miere inšpirovaný prírodou. Vyššie sme už spomenuli kožušiny, vlnu, ale patrí tam napríklad aj drevo, koža či kameň. Takéto prírodné prvky je dobré kombinovať s trošku modernejším štýlom, a to práve kovovými prvkami.