Leto v interiéri

Letná nálada je vo vzduchu a každý chce tráviť čas najmä vonku. Nie vždy to však počasie umožňuje. Aby vám dovolenkový pocit nevyprchal ani počas daždivého dňa, stačí zopár úprav a veselú, bláznivú a farebnú pohodu si pričarujete priamo do interiéru vášho domova.

Leto v interiéri
Leto v interiéri (Foto: PR)

Ak milujete toto ročné obdobie a žiarivé farby, ktoré sa s ním spájajú, potom je malá letná premena bytu rozhodne tým pravým pre vás. Nielenže veselé farby dodajú vášmu domovu šmrnc, ale zaručene zlepšia náladu pokazenú napríklad nevydareným stretnutím v práci alebo nahnevaným šéfom.

Fantázii a nápadom sa medze nekladú. Či už vymeníte obyčajné, nevýrazné stoličky za dizajnové kúsky vo farbách lentiliek, zvolíte farebnú sedačku do obývačky či hravé kreslo do spálne, je len vaša voľba. Avšak, pekne po poriadku.

Základom je upratať všetky zbytočnosti, ktoré zmenšujú priestor v byte, a lapače prachu, ktoré aj tak nevyužívate. Menej je niekedy skutočne viac a toho sa snažte držať aj pri vnášaní letnej atmosféry do vlastných štyroch stien. Uprataný a zbytočností zbavený priestor pôsobí väčšie a vzdušnejšie. Uvidíte, že sa v ňom budete cítiť oveľa lepšie ako doteraz.

Kúsok prírody

Leto evokuje slnko, piesok, more, lúku a množstvo kvetov. Skúste tieto prvky zapracovať do svojho interiéru a uvidíte, že sa budete cítiť ako na dovolenke. Stačí morská mušľa vystavená na poličke, slama v štýlovej sklenenej nádobe alebo piesok, ktorý ste si priniesli z letnej dovolenky.

Milujete palmy? Tak by ste si rozhodne mali jednu kúpiť. Nielenže ozvláštni váš interiér, ale navyše vám bude pripomínať leto počas celého roka. Ak na palmu doma priestor nemáte, skúste si naaranžovať niekoľko palmových listov vo váze. Keď uschnú, môžete z nich vytvoriť novú dekoráciu na stenu, hoci aj v kombinácii s inými rastlinami. Aktuálne sú veľmi populárne farebné kovové konštrukcie na fotografie, ku ktorým môžete pripnúť aj spomínaný palmový list a umocniť tak zážitok pri prezeraní dovolenkových fotografií.

Leto v interiéri
Leto v interiéri (Foto: PR)

Modrá ako more

Azúrovo modré doplnky pôsobia v priestoroch interiéru ako závan slaného morského vzduchu. Snáď neexistuje človek, ktorý by si pri pohľade na túto farbu nespomenul na okenice na prímorských domoch.

Vybrať si môžete doplnky v podobe drevenej modrej lode na stenu, vázičky na kvety, prestieranie v kuchyni, kvetináče na vaše obľúbené kvety, ale napríklad aj prikrývku cez posteľ. Tí odvážnejší môžu namodro ošatiť rovno celú posteľ, v ktorej sa vám bude potom spať, akoby vás kolísali morské vlny. „Ide o čalúnenú posteľ s úložným priestorom a zabudovanými roštami, ktorá má moderný dizajn s veľkým čelom,” hovorí Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok, kde takýto kúsok môžete aktuálne zohnať.

Modrá farba vám do domu prinesie pokoj a pohodu, ktorá vás rozhodne nikdy neomrzí.

Svieže farby exotiky

Rozžiarte svoj domov farbami. Vhodné je kombinovať niekoľko farbených kusov nábytku a doplnkov, ktoré zjednotia celkový dojem a oživia priestor. Najvhodnejšie sú farby tropického ovocia, ako je žltá, zelená, ružová alebo červená.

Aj v tomto prípade môžete siahnuť po odbornej pomoci v Albero nábytok, kde ponúkajú napríklad rohovú sedačku v žltej farbe. „Máme množstvo sedačiek so zabudovaným elektrickým polohovaním nôh a chrbta pre väčší komfort zákazníka v tých najrôznejších farbách,” pozýva do predajne Martin Škrabala. Výrazná žltá farba evokuje slnko a jeho lúče, ktoré na nás dopadajú počas leta, zlepšuje náladu, a preto sa jej netreba báť ani v kuchyni pri stolovaní. Rovnako ju možno zakomponovať v spálni, kde rozjasní vašu myseľ predtým, ako sa večer uložíte na spánok.

Ďalšou výraznou farbou, ktorá môže priniesť oživenie bytu či domu, je červená. Neprehliadnuteľná farba vášne nenechá chladným ani toho najväčšieho skeptika. Ak je práve ona tou, ktorú máte najradšej, vedzte, že s ňou dokážete pozdvihnúť interiérový dizajn na celkom novú úroveň.

Zelená farba na nábytku a doplnkoch zasa upokojuje. Ak máte obľúbenú miestnosť v dome, kde radi relaxujete, určite ju umiestnite práve tam.

Obzvlášť pri farbách platí staré známe, že všetkého veľa škodí. Držte sa teda hesla, že menej je niekedy viac, a zbytočne to s pestrosťou nepreháňajte, aby ste sa nakoniec necítili ako v cirkuse. Radšej si vyberte jednu dominantnú farbu a doplňte ju inou.

Text:PR