Preč so zbytočnosťami! Nerobte z izieb archívy

Aj vám sa stáva, že máte obývačku stále plnšiu po každých narodenínách a iných príležitostiach? Stáva sa pre vás utieranie prachu stále náročnejším? Tak ste potom jeden z množstva ďalších, ktorí sa stali obeťami gíčovej domácnosti, a pritom ste si to ani nemuseli všimnúť, kedy k tomu došlo.

Ak darčekové predmety do domácnosti od priateľov a blízkych nekorešpondujú s vašimi predstavami doplnkov interiéru, doma ich nevystavujte. Bez ohľadu na to, či sa staručká teta urazí, že ste jej starodávnu vázu nechali v pivnici zapadnutú prachom. Nájdite si radšej rýchlo rozumnú výhovorku, napríklad je odložená preto, že je pre vás vzácna a tak nechcete aby sa jej ani náhodou niečo nestalo.

Preč so zbytočnosťami! Nerobte z izieb archívy
Preč so zbytočnosťami! Nerobte z izieb archívy (Foto: unsplash.com)

Coco Chanel mala využiteľnú radu: „Predtým ako odídete z domu, pozrite sa do zrkadla a vyhoďte jednu zbytočnú vec.“ Predsa nechceme mať z domu skladisko nepotrebných predmetov. Na toto myslite a obzrite sa okolo seba v domácnosti skôr, ako bude možno neskoro. Nechajte priestor okolo dýchať a byť plný svetla. Takto sa v ňom budete cítiť rozhodne najlepšie.

Ak máte pivnicu, špajzu, podkrovie, garáž alebo inú miestnosť, využite ju. Nemusíte v nej mať len veci, ktoré je vám ľúto vyhodiť. Môžete si v nich svoj malý „archív“ spraviť aj vy. Tak je už jedno, čo tam bude, no rozhodne nepatria do miestností, kde trávite viac času. Takto by ste sa v nich čoskoro necítili dobre vy ani vaša rodina a známi.

Menej je viac

Pre mnohých ľudí pôsobí preplnený priestor rušivo a nepriaznivo vplýva na ich vnútorný pokoj. Posledné roky, ako riešenie preplnených domov, sa stále častejšie uplatňuje minimalistický štýl. Pôvodne umelecký štýl našiel svoje uplatnenie napríklad pri Instagramových fotkách, ale praktickosť, ktorá z neho vychádza, sa hodí predovšetkým v domácnosti.

Obľúbenosť minimalizmu má dva hlavné dôvody. Prvým je Elegancia a štýl v kombinácii s pocitom väčšieho pristoru. Druhým dôvodom je ekonomická stránka. To oceníte predovšetkým pri zariaďovaní domácnosti. Pre rady a inšpirácie stačí navštíviť internet alebo aj hostel v Bratislave, keďže tento trend sa uchytil aj medzi ubytovacími zariadeniami. Minimalizmus ide často ruka v ruke s vintage štýlom a bielou farbou. Ohúrte priateľov a sami sa cíťte príjemne.