Ako na správne osvetlenie miestnosti

So svetlom by ste nemali preháňať, no na druhej strane ani na ňom príliš šetriť. Správne osvetlená miestnosť vyzdvihuje dôraz na jej celkové vybavenie a zariadenie ako na jednotlivé izby, tak na celok v podobe domácnosti. V obchodoch možno nájsť bohatý výber stropného osvetlenia s ornamentami a zaujímavými prevedeniami. Je to však správna cesta?

Ako na správne osvetlenie miestnosti
Ako na správne osvetlenie miestnosti

Celkové či doplnkové osvetlenie?

Pri osvetlení sa rozlišuje, či chceme osvetliť miestnosť ako takú, či osvetľovať len jej určité časti, predmety alebo získať svetelný zdroj v určitej časti. Tu sú taktiež viaceré možnosti, aj požiadavky na svetlo môžu byť rôzne. Ako je jeho prevedenie, veľkosť, farba svetla, jeho intenzita a mnohé ďalšie faktory.

Vyhnite sa osvetleniu pri televízore alebo elektronickým zariadeniam. Uberajú jas iným svetelným zdrojom v miestnosti. Napríklad taká malá nočná lampa sa hodí všade, či ju umiestnite na nočný stolík v spálni, na malý stolík vedľa gauča alebo na poličku vedľa miesta na sedenie. Rovnako je to s vysokou lampou na boku. Ak nej pridáte malý stolík a pohodlné kreslo, získate tak čitateľský kútik.

Nezabúdajte ani na doplnkové osvetlenie pre vami vystavené obrazy, zbierky, fotografie alebo predmety z ciest. Určite aj vy máte kúsky, ktoré by ste chceli zvýrazniť spomedzi tých ostatných. Doplnkové svetlé po stranách alebo pozdĺž stien môže umocniť dojem z miestnosti. Rovnako aj prirodzené svetlo môže dopomôcť.

Foto: ilustračné