7 tipov, ako zariadiť detskú izbu

Kto by to bol povedal, že zariadiť detskú izbu je taká veda! Potrebujete nábytok a dekorácie vhodné do detskej izby, aby bolo všetko krásne, ale zároveň bezpečné, a ešte k tomu podnetné a ideálne vzdelávacie. Deti navyše rastú, ich potreby sa neustále vyvíjajú a s tým je spojená aj neustála re-organizácia detskej izbičky. Či už vybavujete izbu pre dievčatko, chlapca, veľkého školáka alebo napríklad pre maličké bábätko, prinášame vám dávku inšpirácie.

7 tipov, ako zariadiť detskú izbu
7 tipov, ako zariadiť detskú izbu (zdroj: komerčný článok)

Izba pre bábätko

Zbytočne izbičku pre bábätko nepreplňte – novorodenec toho príliš nepotrebuje. Ideálne sa snažte nábytok v izbičke zladiť dohromady, takže vyberajte postieľku, prebaľovací pult a kôš na hračky v rovnakom farebnom dekore. Bábätká najskôr vnímajú len rozdiely medzi tmavou a svetlou, preto je ideálne kontrastné sfarbenie nábytku.

Okrem vaničky na kúpanie a kvalitnej detskej postieľky budete potrebovať už len niekoľko ďalších esenciálnych vecí. Komoda na prebaľovanie je základ, ktorý vám uľahčí prebaľovanie, a navyše do nej uložíte všetko potrebné vybavenie, od plienok až po bodýčka. Vyberte si takú, ktorá vám poslúži aj potom, čo bábätko z prebaľovania odrastie, ideálne teda s odnímateľným vrchným pultom.

A ak máte doma starú komodu, prebaľovací pult na komodu si môžete s trochou snahy aj sami vyrobiť. Budete potrebovať prebaľovaciu podložku, podľa jej rozmerov si kúpite v hobbymarkete drevené laty (na zákazníckom oddelení vám ich tam radi skrátia na požadovanú dĺžku). Potom to chce ešte kvalitné lepidlo na drevo, pre istotu pár klinčekov (aj keď s tými opatrne, aby nikde nevykukli), príp. ešte nezávadnú farbu na detský nábytok a za hodinku-dve máte hotovo!

7 tipov, ako zariadiť detskú izbu
(zdroj: komerčný článok)

Kráľovstvo pre princeznú

Základom detskej izbičky by mal byť múdro vyriešený úložný priestor. Má mnoho výhod, čo sa týka udržiavania poriadku. Keď urobíte deťom poriadok, budú vedieť, čo kam patrí a naučí sa odmalička si po sebe upratovať. Ideálne sú potom uzavreté úložné boxy a krabice, do ktorých sa nepráši. Schová sa v nich všetko, čo sa nikam inam nezmestí.

Veľmi praktické sú aj drevené debny, z ktorých môžete deťom zostaviť aj vlastný nábytok. Čo tak úložnú stenu v tvare domčeka pre bábiky? Tá do izbičky pre dievčatko ideálne zapadne. Alebo si trúfnete poskladať debničky do tvaru hradu?

Dievčatám vstup zakázaný!

Rovnako ako dievčatá, aj chlapci potrebujú úložný priestor na svoj kreatívny neporiadok, takže debny a boxy poslúžia aj v izbičke pre chlapca. Veľmi dôležitým prvkom je potom detská posteľ. Ak chcete vašim malým huncútom dopriať krásnu spomienku na vek, kedy takmer nič nemuseli, venujte im ako predstupeň klasickej postele drevenú posteľ v tvare domčeka. Ich dom, ich hrad. Chlapčenská izba je predsa miesto, kde sa stavajú bunkre a vyhrávajú bitky!

7 tipov, ako zariadiť detskú izbu
(zdroj: komerčný článok)

Izbička pre školské deti

Deti dnes trávia veľa času domácou výučbou, je preto potrebné im vytvoriť v izbičke také pracovné prostredie, aby si učenie užili. Ideálne je oddeliť plochu na hranie od tej vzdelávacej. Rozdiel medzi nimi je totiž zásadný – keď sa deti hrajú, mali by sme im nechať ich kreatívny priestor voľný, aby popustili uzdu fantázii. Zatiaľ čo keď sa školáci učia, je dobré mať okolo seba efektívny pracovný priestor, ktorý im uľahčí organizáciu pri učení.

Na pracovnom stole by preto mal panovať poriadok. Zaobstarajte pár organizérov na papiere a zakladačov na zošity a učebnice. Písacie potreby usporiadajte do stojana, aby ich mal váš malý študent vždy po ruke. Na elektroniku poslúži stojan na mobil, príp. držiak na tablet. V prípade potreby do nich deti môžu nakuknúť, inak ale mobil na učenie nepatrí. Praktickým pomocníkom pre organizáciu izbičky je potom detská knižnica a (opäť) debničky a boxy. Tam sa schová všetko, čo sa nikam inam nezmestí.

Detskú izbu je možné zariadiť aj v podkroví, len treba myslieť na vhodné osvetlenie, a samozrejme prístup (vhodné je využiť na to určené podkrovné schody)

7 tipov, ako zariadiť detskú izbu
(zdroj: komerčný článok)

Snáď ste našli dosť nápadov a inšpirácií na výbavu izby pre vášho miláčika. Nech sa vám zariaďovanie detskej izbičky podarí a páči sa hlavne jej/jemu.

Komerčný článok