Myslite na bezpečnosť – aj chatu v srdci hôr treba poistiť

Je to vaše útočisko, oáza pokoja, miesto, kam sa utiekate, keď potrebujete na chvíľu zrušiť okolitý svet. Možno budete prekvapení, no aj takú chalupu a chatu by ste mali chrániť – vytúžený odpočinok totiž môže rovnako, ako vašu domácnosť, narušiť nepríjemná udalosť.

Myslite na bezpečnosť – aj chatu v srdci hôr treba poistiť
(zdroj: unsplash.com)

Riziká trvalo neobývanej nehnuteľnosti

Myslite na to, že ak vám doma praskne potrubie, spozorujete to obvykle do niekoľkých minút, možno hodín – zatiaľ čo ak sa niečo podobné stane na vašej odľahlej chate alebo chalupe, je obvykle už neskoro. Vzniknuté škody a ich následky samozrejme časom narastajú. Ak sa navyše vaša chalúpka nachádza aj v extraviláne, teda mimo akejkoľvek obce, je ešte rizikovejšia. Kým sa k nej dostanú hasiči, môže ľahnúť popolom – nehovoriac o tom, že je pre zlodejov omnoho väčším lákadlom, než objekt, okolo ktorého sa denne pohybujú ľudia.

Aké poistenie zvoliť?

Ak chcete poistiť svoju chatu alebo chalupu naozaj dobre, základom je správne stanovená poistná suma. Pri interiéri by mala poistná suma napríklad odzrkadľovať reálnu hodnotu vecí, takže zároveň pokryť náklady na zakúpenie takých istých vecí v prípade krádeže alebo poškodenia. Tiež je výhodou mať poistenie, ktoré vám garantuje aj tzv. nové ceny – čiže ak ste kúpili práčku v roku 2016 a v roku 2022 vám do nej udrie blesk, poisťovňa vám preplatí sumu, za akú si kúpite práčku v porovnateľnej kvalite aj v roku 2022, hoci bude vyššia. Využite výhody online poistenia s extra zľavou – obľúbený ČSOB zľavový kupón a ušetrite ešte viac!

Nepodceňujte ani prírodu

Samozrejme, okrem výberu správneho poistenia na vašu nehnuteľnosť môžu číhať aj iné živly, ako požiar, víchrica, povodeň alebo úder blesku. Ak máte chatu pri lese alebo priamo v lese, je dobré poistiť si riziko pádu stromov alebo škodu spôsobenú zvieraťom. Okrem poistenia krádeže nezabudnite ani na poistenie vandalizmu – častokrát toho totiž zlodeji viac zničia, než ukradnú. A nezabudnite ako majiteľ aj na inštaláciu bleskozvodu, zabezpečenie okien a dverí a prípadne aj zabezpečovacie zariadenie. Môžete si tak veľmi pomôcť v prípade akejkoľvek poistnej udalosti.