Inštalovať tepelné čerpadlo a nebáť sa zimy

Tepelné čerpadlá sú dobrou voľbou pre každého majiteľa domu, takmer kdekoľvek. V poslednom čase dosť zlacňujú a je na ne možné získať zelené poukážky-dotácie. Oproti elektrickému vykurovaniu (ohrevu vody) sú efektívnejšie a a mžetete nimi optimalizovať svoje celoročné náklady na energiu.

Inštalovať tepelné čerpadlo a nebáť sa zimy
Inštalovať tepelné čerpadlo a nebáť sa zimy (zdroj: unsplash.com)

Ak je niečo prečo ľudia váhajú s kúpou tepelného čerpadla, tak je to otázka: no dobre, ale čo v zime? Bežný človek totiž vie, že tepelné čerpadlo funguje tak, že si berie teplo “zvonka” a prirodzene má obavy.

Vaše tepelné čerpadlo bude fungovať aj pri nízkej teplote. V podstate dokáže nejaké teplo “vytiahnuť” vždy. A áno, to znamená, že fungujú aj pod bodom mrazu. Moderné čerpadlá majú odmrazovací režim, ktorý najskôr domrazí ľad na svojich komponentoch.

Na druhú stranu je pravda, že majitelia tepelného čerpadla by sa nemali spoliehať len na jeden spôsob vykurovania, ale mali by si nechať aj staré kúrenie, ideálne plynové. Tepelné čerpadlo používame ako doplnok na zníženie účtov, nie ako na stopercentný zdroj tepla. Používame ho teda v kombinácii s inou technológiou, v skutočne chladnom dni tepelné čerpadlo beží v normálnom režime, ktorý funguje efektívne pri súbehu so spomínaným plynom.

Naučte sa naprogramovať termostat, tak aby ste nemali každodenné starosti, čo kde nastavovať. Ideálne poprosíte pracovníkov, čo vám tepelné čerpadlo namontovali. Dodávateľské firmy sú v tomto smere skúsené a určite vám poradia. Aspoň raz za polroka by ste svoje nastavenia mali skontrolovať – vždy ako sa menia sezóny.

Čerpadlo by malo pracovať s “čistým vzduchom”, v okolí by nemali byť nečistoty, dym, prekážky v prúdení vzduchu. Znížený prietok vzduchu znamená aj nižšiu efektivitu tepelného čerpadla. V tomto článku píšeme najmä o čerpadlách typu vzduch-voda, ktoré ohrievajú vodu, ale, samozrejme, existuje viac typov a spôsobov, ako získavať teplo z okolia. Väčšinou platí, že na 75% energie získanej z čerpadla potrebujete vynaložiť 25% energie z klasickej siete, ale to je vám jasné už na prvý pohľad na vonkajšie ventilátory čerpadla – kompresor ide na elektriku.

Komerčný článok