Viete, že aj o podlahu sa musíte dobre starať? Alebo ako dosiahnuť jej dokonalý vzhľad

Veľké upratovanie len na Vianoce a na jar nestačí. A na čo sa pri takom generálnom čistení domácnosti zamerať, aby pôsobila na prvý dojem pekne a čisto? Určite na podlahy. Vinylové a laminátové sa možno zdajú nezničiteľné, ale správnou starostlivosťou môžete podporiť ich vzhľad a životnosť.

Viete, že aj o podlahu sa musíte dobre starať? Alebo ako dosiahnuť jej dokonalý vzhľad
(zdroj: unsplash.com)

Stačí obyčajná voda

Spomínané laminátové a vinylové podlahy sú vyrobené tak, aby boli odolné proti vode a odolali aj skúške času. Ich zašpineniu však jednoducho nezabránite – každá podlaha sa raz za čas zašpiní. Keďže sú vodoodolné, môžete ich pokojne zmývať vodou a žiadna voda sa do drážok podlahy neprenikne. Na blatové stopy, rozliate tekutiny alebo dokonca aj škaredé ryhy existujú čistiace prostriedky, ktoré pred umytím vodou jednoducho na postihnuté miesta nastriekajte a následne zmyte.

Mopy a handry pred umývaním poriadne žmýkajte

Na starostlivosť o takýto typ podláh vám postačí metla, mop alebo vysávač. Môžete dokonca použiť aj parný čistič, akurát si dávajte pozor, aby para neprišla do priameho kontaktu s doskami a trysky neprikladajte na jedno miesto dlhšie, než na pár sekúnd. Aby ste pri umývaní dosiahli žiadaný výsledok, vždy sa uistite, že váš mop je vlhký, ale nie mokrý. Hoci prírodné čistiace prostriedky sú veľmi in, dajte si na ich výber pozor – niektoré prírodné mydlá či saponáty totiž zanechávajú na povrchu lepkavé zbytky a ich odstraňovanie vám zaberie viac času, než samotné umývanie.

Aj zaobchádzanie s podlahou predlžuje jej životnosť

Pozor aj na abrazívne čistiace prostriedky, tie by zasa mohli zmatniť farbu vašej podlahy. Ak vám na podlahu kvapol vosk zo sviečky či padla zabudnutá žuvačka, nechajte to najskôr úplne zaschnúť. Až potom ich opatrne zoškrabte. Dosky a dlaždice vždy zmývajte pozdĺžne, aby sa vám po zaschnutí neurobili na dlážke šmuhy. Niekedy je prevencia aj lepšia, než samotné čistenie – ak chcete predísť zbytočným ryhám a škriabaniu podlahy, nábytok radšej namiesto ťahania nadvihnite a používajte naňho plstené podložky. Rovnako skúste podlahu povysávať aj počas týždňa, nielen v sobotu, a následne bude aj veľké upratovanie o niečo menej náročné a zaberie vám menej času.