Viete, čo je prírodná klimatizácia? Zabezpečte si ju tiež!

Letné teploty sa dokážu vyšplhať do naozaj astronomických výšok. Nie každý dobre znáša priestory klimatizované prenosnou alebo vstavanou klimatizáciou, preto pre vás možno máme menej invazívne riešenie.

Viete, čo je prírodná klimatizácia? Zabezpečte si ju tiež!
(zdroj: unsplash.com)

Rastlina ako ochladzovač

Teplotné rozdiely v klimatizovaných prostrediach a vonku môžu nášmu zdraviu výrazne uškodiť. Navyše klimatizácia býva väčšinou nákladnou záležitosťou. Poďme sa teda pozrieť na iné spôsoby, ako spríjemniť ovzdušie v interiéri. Najdôležitejšie je teplo ani nevpustiť dnu, čo znamená, že zatemníte okná, cez ktoré sa dnu dostávajú slnečné lúče. Iným spôsobom sú napríklad izbové rastliny, a to vďaka svojej transpirácii. Transpirácia je proces, pri ktorom sa rastlina začne zbavovať prebytočnej vody vo forme vodnej pary a tým ochladzuje seba aj okolité prostredie. Rastliny okrem toho zlepšujú kvalitu prostredia, keďže produkujú kyslík, takže majú hneď niekoľko výhod v jednom.

Populárny, aj užitočný – svokrin jazyk

A ktoré rastliny fungujú ako najlepšia prírodná klimatizácia? Voľbou číslo jedna je určite fikus. Je to preto, že má väčšie množstvo väčších listov a dokáže do vzduchu uvoľniť viac vlhkosti. V podstate ide o všetky rastliny z rodu figovník, kde patrí napríklad fikus malolistý, figovník kaučukový alebo figovník lýrovitolistý. Tieto rastlinky majú rady dostatok rozptýleného svetla a potrebujú pravidelnú zálievku, no ich vrchná časť substrátu musí trochu preschnúť. Listom doprajte tiež pravidelné rosenie. Druhou rastlinou, ktorá sa hodí na „klimatizovanie” interiérového priestoru, je obľúbený svokrin jazyk alebo sansevieria trojpása. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no sansevieria je sukulent, preto si vo svojich listoch ukladá značné množstvo vody. Svokrin jazyk teda nielen uvoľní do ovzdušia chladivú vlhkosť, ale ho aj prečistí. Stačí ho zalievať sporadicky, pretože zvláda aj dlhšie obdobia sucha. Nie je náročný ani na slnečné lúče, takže ho pokojne môžete mať uložený aj v tmavšej miestnosti. 

Prečo je dobré mať doma palmu

Počuli ste o aglaonéme? Možno nie je známa ako predchádzajúce rastliny, ale to nič nemení na tom, že ide o veľmi peknú a nenáročnú izbovú rastlinu, ktorá má zároveň vysokú rýchlosť transpirácie, takže účinne zvlhčuje vzduch v okolí. Aglaonémy sú charakteristické veľkými oválnymi alebo kopijovitými listami, ktoré sú buď lesklé, alebo kožovité. Vo všeobecnosti potrebujú výdatnejšiu zálievku a pravidelné rosenie listov. Neznášajú veľmi dobre priame slnečné lúče, ale aj napriek tomu by ste ich mali dať na svetlé stanovište. S ochladením ovzdušia vám môžu pomôcť aj mnohí zástupcovia z čeľade paliem alebo papradí. Palmy sú vynikajúce zelené zvlhčovače, ktoré dokážu vstrebať veľmi veľa vody a neskôr ju cez listy vracať do okolia. Rôzne druhy papradí a paliem majú pritom iné požiadavky na starostlivosť, takže pri ich pestovaní dodržujte požiadavky konkrétneho druhu. Niektoré potrebujú viac slnka, iné menej – niektoré vyžadujú väčšiu zálievku, iným postačí aj menšie množstvo vody.