Ako si vybrať dvere do bytu

Keď oči sú zrkadlom duše, dvere do bytu sú odrazom nášho dobrého vkusu. Či sa rozhodujeme pre vchodové dvere, alebo pre interiérové dvere, mali by sme hľadieť na ich praktickú stránku, štýl a nepochybne aj na ich farbu.

Ako si vybrať dvere do bytu
Ako si vybrať dvere do bytu (Foto: pixabay.com)

Vchodové dvere do bytu musia dobre izolovať

Kto má skúsenosti so životom v paneláku alebo i v menšej bytovke, určite sa už stretol s neprimeraným hlukom vedúcim zo spoločnej chodby alebo nebodaj s prúdením chladného vzduchu spod dverí, keď sa doma vetrá.

Hluk nepoteší najmä vo večerných hodinách alebo skoro ráno, keď si prajeme nerušene oddychovať, no psí štekot alebo hlasný susedský rozhovor dolieha až do našej spálne.

Práve preto si treba dať záležať na výbere vchodových dverí do bytu. Izolovať by mali nielen hluk, ale takisto aj teplo, aby nedochádzalo k zbytočným tepelným stratám, a zároveň v dnešnej dobe poteší, ak sú bezpečnostné, pretože vykrádanie bytov sa nedeje len v televíznych seriáloch.

Vchodové dvere do bytu je dobré vyberať s ohľadom na vnútorný priestor bytu, teda pozor na výrazné farby a štýly.

Dvere dolaďujú interiér bytu

Výber interiérových dverí býva pri rekonštrukcii často poslednou vecou, na ktorú myslíme. Je to ale aj veľká výhoda, pretože až potom, keď máme nový nábytok a na zemi uloženú podlahu, je oveľa jednoduchšie pátrať po tom správnom materiálovom prevedení, dekore dreva, kovaní či výplne dverí.

Čím viac skla dvere obsahujú, tým viac svetla prúdi cez dvere a priestor v byte je rozjasnený prirodzeným slnečným svetlom. A hoci máte vyhranený štýl a páčia sa vám veľmi konkrétne veci, mali by ste predsa len myslieť na určité limity – to, čo sa hodí do domu alebo na chalupu, nemusí dobre vyzerať aj vo vašom byte, hoci je vybavený vo vidieckom štýle.

Praktické dvere do bytu

V byte môžeme nájsť množstvo dverí, pretože okrem spálne, obývačky a detských izieb je tu často aj špajza alebo šatník, príp. ďalšími extra dverami sú dvere na WC, ak je samostatné. Ako teda premýšľať pri výbere dverí do bytu?

Ak v kúpeľni alebo na WC chýba okno, priestor je vhodné presvetliť nepriehľadným sklom na dverách. Sklenená výplň však nie je nutná na dverách špajzy ani šatníka, a rovnako ani na dverách spálne či detskej izby, pretože svetlo prenikajúce do miestností môže vážne rušiť najmä v nočných hodinách.

Na druhej strane, ak máte vo svojom veľkom byte napríklad pracovňu, môžete sa rozhodnúť pre štýlové presklené dvere, napríklad aj s aplikáciou nejakého vzoru. Od trvácnosti a odolnosti materiálu dverí sa bude potom odvíjať to, ako dlho vám dvere v byte poslúžia.

Text:PR