Ako vybrať priemyselný ohrievač

Pri výbere priemyselných ohrievačov sa zohľadňuje viacero faktorov. Záleží na veľkosti vykurovanej miestnosti, výkone aj na tom, či sa ohrievač využíva pravidelne alebo len príležitostne. Vybrať si môžete naftový, plynový alebo elektrický ohrievač.

Ako vybrať priemyselný ohrievač (Foto: unsplash.com)

Ako často využijete ohrievač

Výber závisí aj od toho, ako často budete ohrievač využívať. Ak potrebujete pravidelne vykurovať veľké priestory ako sú sklady, haly, priemyselné objekty a podobne vhodnejšie sú naftové ohrievače s veľkým výkonom. Pre menšie priestory ako je garáž či unimobunka sa hodia skôr elektrické ohrievače.

Elektrické ohrievače sa hodia aj na príležitostné vykurovanie. Pri naftových ohrievačoch je potrebné brať do úvahy aj to, či majú priame alebo nepriame spaľovanie. Pri nepriamom spaľovaní sa spaliny odvádzajú výduchom alebo komínom a sú vhodné aj do zle odvetrávaných miestností. Pri priamom spaľovaní musí byť objekt dobre vetraný.

Údržba ohrievačov

Z pohľadu údržby si najviac pozornosti vyžadujú naftové ohrievače. Tieto ohrievače majú množstvo výhod ako je bezpečnosť, dlhá životnosť a nízka poruchovosť. Čistenie palivovej nádrže je potrebné po každých cca 200 hodinách prevádzky, vzduchového filtra nasávania každých 500 hodín a po 600 hodinách vyčistiť sviečky. Údržbu je ale najlepšie zveriť profesionálom.

Plynové ohrievače si vyžadujú údržbu aspoň raz ročne, pričom by ste sa mali obrátiť na servis. Jediné čo by ste mali čistiť je zadná strana generátora na čo vám stačí vlhká handrička. Najmenej náročné na údržbu elektrické ohrievače. Tým stačí, ak 2-3 krát do roka povysávate nečistoty a prach z ventilátora. Samozrejme je vhodné ich raz ročne nechať skontrolovať servise.

Každý typ ohrievača má svoju veľkú výhodu – naftové majú najlacnejšiu prevádzku, elektrické sú bez spalín a plynové majú najvýhodnejšiu obstarávaciu cenu, ušetriť sa oplatí už aj pre blížiace sa vianoce a ušetrené zdroje sa dajú použiť ako skvelý príspevok na vianoce. Je na vás aký ohrievač si zvolíte, či uprednostníte finanančne náročnejší alebo to risknete s tým lacnejším.

Text: PR