Funkčná domácnosť v každom ohľade? Oddeľujte a spájajte

Knižnicu, sedačku, kreslá alebo stôl môžete premiestniť podľa toho, kde je najviac svetla alebo podľa vašej predstavy miestnosti. Určite si, kde a čo bude v miestnosti stredobod záujmu. Nech je to sedacia súprava, stôl, kozub alebo nadčasová knižnica – odlíšte ju od ostatného neutrálneho nábytku rozmiestnením, bytovými doplnkami, farbami a podobne.

Funkčná domácnosť v každom ohľade? Oddeľujte a spájajte
Funkčná domácnosť v každom ohľade? Oddeľujte a spájajte

Začnite interiérom

Možno máte v miestnosti nevyužívaný krb. Ak ho neplánujete spojazdniť a vykurovať ním, nad rímsou s dostatočnou šírkou parapety, vytvorte miesto pre tenký LCD či LED televízor. Izba s balkónom alebo otvorenou terasou si pýta záhradné sedenie, prútené kreslo a iný záhradný sortiment. Uvažovali ste už nad grilom? Aj keď otvorený oheň nie je práve najlepšie riešenie, no elektrický gril určite oceníte vy aj vaša návšteva.

Základom spájania je vytváranie funkčných celkov, ako je kútik na čítanie, kde je sedenie umiestnené pri knihách alebo oddychová časť na vašom balkóne, kde máte malý kávový stolík so sedením. Ak je dostatok priestoru, spravte si na balkóne miesto na elektrický gril a pridajte viac sedenia. Taká lavica na sedenie často nezaberá veľa miesta a vie sa na ňu posadiť viacero ľudí.

Pokračujte v záhrade

Podobne ako v interiéri môžete pokračovať aj na terase alebo v záhrade. Na autá môžete ponechať priestor pred domom a garážou, naopak na sedenie sa skôr hodí kúsok za domom, kde prípadný hluk z ulice nie je počuť. Súkromie od okolia môžete docieliť ak zvolíte vhodné oplotenie záhrady. To môže byť priehľadné alebo ak chcete úplne súkromie, tak aj nepriehľadné. Plotom môžete oddeľovať aj jednotlivé časti záhrady.

Foto: ilustračné