Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba

Aj na Slovensku sa v poslednom období rozmohla výchovná metóda, ktorá dáva dieťaťu oveľa väčší priestor, ako tomu bolo kedysi. Dieťa by malo žiť a vyrastať v prostredí, ktoré podporuje jeho rozvoj, kreativitu, motoriku, a tiež samostatnosť. Montessori výchovná metóda nesie meno po talianskej lekárke a vychovávateľke, ktorá ju zostavila. Bola presvedčená, že všetko v detskej izbe by malo byť bezpečné, aby dieťa mohlo priestor skúmať samo, slobodne a nezávisle. Všetko by malo byť v dosahu dieťaťa a na jeho úrovni. Aj vy uvažujete nad tým, že detskú izbu vášho dieťaťa zariadite v zmysle Montessori? Tu je niekoľko odporúčaní.

Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba
Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba (Foto: PR)

Čo by nemalo chýbať v Montessori detskej izbe?

Pokiaľ ide o zariaďovanie spálne v Montessori štýle, nemusíte si najímať interiérového dizajnéra alebo byť odborníkom v Montessori. V skutočnosti je kľúčom práve jednoduchosť. Stačí do návrhu zahrnúť iba niekoľko základných prvkov, aby ste vytvorili detskú izbu, ktorá bude inšpiratívna, bude ponúkať možnosti na slobodný prieskum a kvalitný odpočinok, zároveň bude bezpečná a pohodlná.

Aj keď sa prirodzene pozeráme na izbu nášho dieťaťa očami dospelého, práve Montessori metóda nám dáva možnosť stať sa na malú chvíľu dieťaťom. Jednoduchý spôsob, ako zmeniť svoj pohľad, je posadiť sa alebo si ľahnúť na podlahu a rozhliadnuť sa okolo seba. Čo vidíte? Takto najlepšie zistíte, čo uvidí aj vaše dieťa.

Farby a osvetlenie v spálni Montessori

V detskej izbe Montessori prevládajú zvyčajne neutrálne farby. Stena býva zvyčajne natretá bielou farbou alebo tlmenými prírodnými tónmi. Tieto odtiene zvyšujú pocit pokoja. Dieťa tak živšie vníma ostatné výraznejšie objekty, ako sú hračky, fotografie a farebné obrázky. Osvetlenie by malo byť mäkké a teplé.

Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba
Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba (Foto: PR)

Posteľ Montessori

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je rozlúčiť sa s klasickou postieľkou a namiesto toho zariadiť dieťaťu podlahovú posteľ. Podľa Montessori sú detské postieľky jednou z najväčších prekážok na ceste k nezávislosti. Deti často nemajú voľný prístup na svoju vlastnú posteľ, rodičia rozhodujú o tom, kedy majú spať alebo vstávať. Podľa Montessori by rozhodnutia mali byť ponechané na najmenších. Existujú desiatky skvelých nápadov, vďaka ktorým je podlahová posteľ pohodlná a útulná. Jedným z najpopulárnejších je posteľ v tvare „domčeka“. Nech sa však rozhodnete pre ktorýkoľvek typ postele, dôležité je, aby vaše dieťa dokázalo samo vchádzať a vystupovať z postele. Uistite sa, že v blízkosti postele nie je vetrací otvor alebo radiátor. Na zaistenie bezpečnosti dojčiat do šiestich mesiacov by posteľ nemala obsahovať prikrývky, vankúše a plyšové zvieratá.

Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba
Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba (Foto: PR)

Úložné systémy trochu inak

V detskej izbe Montessori nie je priestor pre veľké a ťažké skrine! Hračky, knihy, oblečenie … Všetko, čo dieťa môže potrebovať, by malo mať na dosah. Zvedavé ruky ľahko nájdu to, čo hľadajú, ak štandardné úložné priestory nahradíte košmi, malými skrinkami a nízkymi regálmi.  V detskej izbe by nemala chýbať nízko zavesená polička pre hračky a knihy. Pre najmenších na polici vystavte niekoľko pútavých hračiek a rodinných fotografií. Keď sa už vaše dieťa vie pohybovať na štyroch alebo chodiť, umiestnite do miestnosti kôš s vhodnými hračkami. Podľa Montessori veľa hračiek môže nadmerne stimulovať detskú myseľ a často vedie k tomu, že si dieťa nevie vybrať, s čím sa má hrať.

Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba
Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba (Foto: PR)

Priestor pre hry

Pre umocnenie bezpečnosti a pohodlia pri hre položte na podlahu mäkký koberec. Nízky stolík a „miniatúrne“ stoličky sú vynikajúcou voľbou pre pracovnú kreatívnu oblasť. Na zábavu je zas ideálny sedací vak, hoci aj v tvare zvieratka.

Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba
Ako by mala správne vyzerať Montessori detská izba (Foto. PR)

Zariadiť útulnú, hravú a funkčnú detskú izbu je pre nás dospelých niekedy náročná úloha. Malé dieťa totiž nevie, ako má jeho prostredie vyzerať. V tomto smere je úplne závislé od nás rodičov. Od nás sa očakáva, aby sme mu vytvorili domov, kde sa bude cítiť spokojne a bezpečne. A práve detská izba v duchu Montessori nám pomôže dosiahnuť tento cieľ.

Text:PR