Moderný a luxusný koberec je štýlovou dekoráciou každej obývačky

Koberec je podstatným doplnkom, ktorý má spĺňať hneď niekoľko funkcií. Okrem tej dekoračnej má hriať nohy, slúžiť k detským hrám či chrániť parkety. Aký si do domácnosti vybrať a podľa čoho?

Moderný a luxusný koberec je štýlovou dekoráciou každej obývačky
Moderný a luxusný koberec je štýlovou dekoráciou každej obývačky (Foto: PR)

Prvé koberce vznikli niekedy pred päťtisíc rokmi v strednej Ázii. Koberce ako celoplošná textília sa vyrábajú už od 50. rokov minulého storočia. Dnešný moderný koberec sa obvykle vyrába takmer výhradne z umelých vlákien, čo však neznamená, že si nemôžete kúpiť prírodný alebo ručne viazaný luxusný koberec, či dokonca zberateľský kus. Záleží od prostriedkov, ktoré doň chcete investovať, i na tom, ako k nemu budete pristupovať a zaobchádzať s ním. Drahý perzský koberec nepatrí do detskej izby, sisalový kúsok vám v spálni taktiež neurobí službu, ak milujete chodiť naboso.

Pred kúpou koberca by ste sa mali zamerať na to, či je koberec mäkký, odolný proti škvrnám, či sa vám hodí do interiéru farebne a zvážiť aj jeho umiestnenie a veľkosť.

Aký materiál koberca vybrať?

Záleží od vašich osobných preferencií – tradičná vlna je samozrejme stále synonymom prirodzenej kvality až luxusu. Iným variantom je koberec vyrobený kombináciou prírodných a syntetických vlákien. Môžete zvoliť koberec s umelými vláknami, ako je napríklad polyamid, polypropylén alebo polyester, existujú aj koberce z bavlnenej priadze, juty alebo kokosu, dokonca sa môžete stretnúť aj s kúskami z prírodného hodvábu. Za najkvalitnejšie sa odjakživa považujú koberce tkané.

Ručne vyrobené koberce sú originálne a vzácnejšie, sú zároveň aj oveľa drahšie ako kúsky vyrobené strojovo. Samozrejme platí, že čím hustejšie vlákno, tým odolnejší koberec. Keď budete vyberať moderný koberec do domácnosti, zohľadnite charakter miestnosti, pre ktorú bude určený a vyberte adekvátny typ možnej záťaže.

Moderný a luxusný koberec je štýlovou dekoráciou každej obývačky
Moderný a luxusný koberec je štýlovou dekoráciou každej obývačky (Foto: PR)

Rozmer koberca určuje charakter miestnosti

Ako zistiť rozmer koberca, aby bol dojem z vašej obývačky dokonalý? Jednoduchou pomôckou je položiť na konkrétne miesto deku alebo plachtu a predstaviť si, že to je váš vysnívaný luxusný koberec. Iba tak najlepšie zistíte, kam ho umiestniť, ako ho otočiť a aký rozmer zvoliť. Ak chcete koberec položiť pod sedaciu súpravu, dobre si všetko zmerajte – „nohy“ sedačky a kresiel by sa mali na koberec pohodlne vojsť, to isté platí pri jedálenskom stole. Ak si neviete rady s tvarom a experimenty nie sú nič pre vás, zostaňte pri klasike – pod okrúhly stôl dajte guľatý koberec, pod hranatý sa najviac hodí obdĺžnikový alebo štvorcový typ.

Samozrejme, vyberte si kúsok, ktorý bude lahodiť vášmu oku najviac. Pred finálnym rozhodnutím si nezabudnite ujasniť vzor a dizajn koberca, stane sa totiž dominantou miestnosti a neprehliadnuteľným prvkom priestoru.

Text:PR