Krb v dome – imidžovka alebo naozaj užitočná časť domu?

Sú vašou obľúbenou súčasťou zimy sedenie na gauči, pozeranie dobrých filmov a pitie horúceho čaju? A čo tak si túto aktivitu ešte viac spríjemniť teplom z krbu? No oplatí sa takéto niečo, ak je z krbu len neporiadok a poriadne nevyhreje priestor? Dnes vám poradíme a ukážeme, či je krb do domu naozaj užitočnou vecou alebo len imidžovou záležitosťou, z ktorej budete mať v obývačke neustály neporiadok. 

Krb v dome – imidžovka alebo naozaj užitočná časť domu? (Foto: pixabay.com)

Výhody a nevýhody krbu v dome

Pri výbere všetkého je dôležité vedieť plusy a mínusy. Najväčším plusom krbu v dome je, že sa vám okamžite rozohreje a aj keď nekúrite, tak máte v miestnosti dostatočne teplo. To teplo sa dá, samozrejme, rozšíriť aj do ďalších miestností. Veľkým plusom, a to hlavne v tých zimných mesiacoch, je určite atmosféra, ktorú krb v miestnosti vytvára a nedá sa nahradiť ničím iným.

Najkrajšie je, keď si všetci spolu sadnete v obývačke, zapálite si oheň v krbe, urobíte si teplý čaj, zasvietite si stromček a za oknom vám pomaly bude padať sneh. V zime je príjemný spoločník, rovnako ako klimatizácia v lete, tu sa viete pozrieť na klimatizácie na splátky a náklady si tak rozložiť.

Čo sa týka nevýhod, tak dôležité je vedieť, že do krbu je potrebné veľmi často prikladať, častejšie ako do obyčajného kúrenia. Taktiež sa ťažko ovláda to, aká bude teplota v danej miestnosti, takže sa často stáva, že tam máte buď príliš teplo alebo zimu. Taktiež treba prihliadať na to, že keďže máte krb v obývačke, vzniká vám tam tak viac neporiadku a je potrebné pravidelne to pozametať alebo umyť. A tiež je potrebné už pri stavbe domu zvážiť, kde chcete tento krb mať a ako ho chcete mať umiestnený. Tak treba rátať aj s úbytkom priestoru.

Je to podobné ako pri nábytku. Výber je široký, no nájdete aj lepšie kúsky za viac peňazí či lacnejšie, no rovnako kvalitné a za menej peňazí. Dobrým príklad je článok na nákupnej poradni, kde vybrali najlepšie sedačky. Aj keď v ňom nájdete lacnejšie, či naopak drahšie, všetky stoja za kúpu.

Typy krbov a ich vykurovanie

Ak ste sa už pre krb rozhodli, máte na výber z viacerých druhov. Prvým je krb teplovzdušný, z ktorého teplo prúdi cez mriežku do priestoru. Vďaka tomu je nízky podiel sálania a vysoký podiel teplovzdušného tepla. Ďalším z typov je akumulačný krb, kde je krbová napojená na akumulačný výmenník. Teplovodný krb funguje na takom princípe, že krbová vložka s tepovodným výmenníkom alebo výmenníkovou nadstavbou odovzdáva časť podielu tepla do vody a ostatnú časť do obstavby alebo vzduchu.